ATSAML21G16B-MNT
Buy with confidence from Brilltron.com
ATSAML21G16B-MNT is warrantied and traceable.| Part Number | ATSAML21G16B-MNT |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | 48QFN 85C, GREEN,1.6-3.6V,48MHZ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | SAM L21 Datasheet Complete |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM L21G |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | ATSAML21G16B-MNTTR |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 37 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ SAM L21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) |
| Data Converters | A/D 14x12b, D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ATSAML21G16B-MNT, use the request quote form to request ATSAML21G16B-MNT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATSAML21G16B-MNT.The price and lead time for ATSAML21G16B-MNT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATSAML21G16B-MNT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology ATSAML21G16B-MNT
- ATSAML21G16B-MNT data sheet
- ATSAML21G16B-MNT datasheet
- ATSAML21G16B-MNT pdf datasheet
- Download ATSAML21G16B-MNT datasheet
- ATSAML21G16B-MNT image
- ATSAML21G16B-MNT part
- Micrel / Microchip Technology ATSAML21G16B-MNT
- Microchip Technology ATSAML21G16B-MNT
- Roving Networks / Microchip Technology ATSAML21G16B-MNT

