MCP23018-E/SP
Buy with confidence from Brilltron.com
MCP23018-E/SP is warrantied and traceable.| Part Number | MCP23018-E/SP |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC I/O EXPANDER I2C 16B 28SDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MCP23018,23S18 |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Open Drain |
| Other Names | MCP23018ESP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of I/O | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interrupt Output | Yes |
| Interface | I²C |
| Features | POR |
| Detailed Description | I/O Expander 16 I²C 3.4MHz 28-SPDIP |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Clock Frequency | 3.4MHz |
| Base Part Number | MCP23018 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCP23018-E/SP, use the request quote form to request MCP23018-E/SP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP23018-E/SP.The price and lead time for MCP23018-E/SP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP23018-E/SP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MCP23018-E/SP
- MCP23018-E/SP data sheet
- MCP23018-E/SP datasheet
- MCP23018-E/SP pdf datasheet
- Download MCP23018-E/SP datasheet
- MCP23018-E/SP image
- MCP23018-E/SP part
- Micrel / Microchip Technology MCP23018-E/SP
- Microchip Technology MCP23018-E/SP
- Roving Networks / Microchip Technology MCP23018-E/SP

