MCP23S17T-E/ML
| Part Number | MCP23S17T-E/ML |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC I/O EXPANDER SPI 16B 28QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MCP23S17 Rev A ErrataDevelopment Tools CatalogMCP23017, MCP23S17 Datasheet |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 28-QFN (6x6) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 28-VQFN Exposed Pad |
| Output Type | Push-Pull |
| Other Names | MCP23S17T-E/ML-ND MCP23S17T-E/MLTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of I/O | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interrupt Output | Yes |
| Interface | SPI |
| Features | POR |
| Detailed Description | I/O Expander 16 SPI 10MHz 28-QFN (6x6) |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Clock Frequency | 10MHz |
| Base Part Number | MCP23S17 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCP23S17T-E/ML, use the request quote form to request MCP23S17T-E/ML pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP23S17T-E/ML.The price and lead time for MCP23S17T-E/ML depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP23S17T-E/ML.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MCP23S17T-E/ML
- MCP23S17T-E/ML data sheet
- MCP23S17T-E/ML datasheet
- MCP23S17T-E/ML pdf datasheet
- Download MCP23S17T-E/ML datasheet
- MCP23S17T-E/ML image
- MCP23S17T-E/ML part
- Micrel / Microchip Technology MCP23S17T-E/ML
- Microchip Technology MCP23S17T-E/ML
- Roving Networks / Microchip Technology MCP23S17T-E/ML

