MCP4142-103E/SN
| Part Number | MCP4142-103E/SN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MCP414x/416x/424x/426x |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 150 ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | WiperLock™ |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 75 |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps | 129 |
| Number of Circuits | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | SPI |
| Features | - |
| Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-SOIC |
| Configuration | Rheostat |
| Base Part Number | MCP4142 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCP4142-103E/SN, use the request quote form to request MCP4142-103E/SN pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP4142-103E/SN.The price and lead time for MCP4142-103E/SN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP4142-103E/SN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MCP4142-103E/SN
- MCP4142-103E/SN data sheet
- MCP4142-103E/SN datasheet
- MCP4142-103E/SN pdf datasheet
- Download MCP4142-103E/SN datasheet
- MCP4142-103E/SN image
- MCP4142-103E/SN part
- Micrel / Microchip Technology MCP4142-103E/SN
- Microchip Technology MCP4142-103E/SN
- Roving Networks / Microchip Technology MCP4142-103E/SN

