MCP6002-I/MS
| Part Number | MCP6002-I/MS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Development Tools CatalogMCP6001,1R,1U,2,4 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 6 V |
| Voltage - Input Offset | 4.5mV |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Other Names | MCP6002IMS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Detailed Description | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP |
| Current - Supply | 100µA |
| Current - Output / Channel | 23mA |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Base Part Number | MCP6002 |
| Amplifier Type | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCP6002-I/MS, use the request quote form to request MCP6002-I/MS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP6002-I/MS.The price and lead time for MCP6002-I/MS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP6002-I/MS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MCP6002-I/MS
- MCP6002-I/MS data sheet
- MCP6002-I/MS datasheet
- MCP6002-I/MS pdf datasheet
- Download MCP6002-I/MS datasheet
- MCP6002-I/MS image
- MCP6002-I/MS part
- Micrel / Microchip Technology MCP6002-I/MS
- Microchip Technology MCP6002-I/MS
- Roving Networks / Microchip Technology MCP6002-I/MS

