MCP6072T-E/SN
| Part Number | MCP6072T-E/SN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Development Tools CatalogAnalog and Interface Product GuideMCP6071,72,74 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 6 V |
| Voltage - Input Offset | 150µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Other Names | MCP6072T-E/SN-ND MCP6072T-E/SNTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product | 1.2MHz |
| Detailed Description | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC |
| Current - Supply | 110µA |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Base Part Number | MCP6072 |
| Amplifier Type | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCP6072T-E/SN, use the request quote form to request MCP6072T-E/SN pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP6072T-E/SN.The price and lead time for MCP6072T-E/SN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP6072T-E/SN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MCP6072T-E/SN
- MCP6072T-E/SN data sheet
- MCP6072T-E/SN datasheet
- MCP6072T-E/SN pdf datasheet
- Download MCP6072T-E/SN datasheet
- MCP6072T-E/SN image
- MCP6072T-E/SN part
- Micrel / Microchip Technology MCP6072T-E/SN
- Microchip Technology MCP6072T-E/SN
- Roving Networks / Microchip Technology MCP6072T-E/SN

