MIC2033-08AYM6-TR
Buy with confidence from Brilltron.com
MIC2033-08AYM6-TR is warrantied and traceable.| Part Number | MIC2033-08AYM6-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC2033 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 75 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Output Type | P-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | 576-4179-2 MIC2033-08AYM6 TR MIC203308AYM6TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max) | 800mA |
| Base Part Number | MIC2033 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2033-08AYM6-TR, use the request quote form to request MIC2033-08AYM6-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2033-08AYM6-TR.The price and lead time for MIC2033-08AYM6-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2033-08AYM6-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2033-08AYM6-TR
- MIC2033-08AYM6-TR data sheet
- MIC2033-08AYM6-TR datasheet
- MIC2033-08AYM6-TR pdf datasheet
- Download MIC2033-08AYM6-TR datasheet
- MIC2033-08AYM6-TR image
- MIC2033-08AYM6-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC2033-08AYM6-TR
- Microchip Technology MIC2033-08AYM6-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2033-08AYM6-TR


