MIC2043-2BM-TR
| Part Number | MIC2043-2BM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC2042/2043 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Load | 1.6 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 40 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | MIC2043-2BM TR MIC2043-2BM TR-ND MIC2043-2BMTR MIC2043-2BMTR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Base Part Number | MIC2043 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2043-2BM-TR, use the request quote form to request MIC2043-2BM-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2043-2BM-TR.The price and lead time for MIC2043-2BM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2043-2BM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2043-2BM-TR
- MIC2043-2BM-TR data sheet
- MIC2043-2BM-TR datasheet
- MIC2043-2BM-TR pdf datasheet
- Download MIC2043-2BM-TR datasheet
- MIC2043-2BM-TR image
- MIC2043-2BM-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC2043-2BM-TR
- Microchip Technology MIC2043-2BM-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2043-2BM-TR

