MIC2072PCM
| Part Number | MIC2072PCM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC USB PWR CTRLR DUAL 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Standards | - |
| Series | - |
| Protocol | USB |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface | USB |
| Function | Controller |
| Detailed Description | USB Controller USB Interface 8-SOIC |
| Current - Supply | 16µA |
| Base Part Number | MIC2072 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2072PCM, use the request quote form to request MIC2072PCM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2072PCM.The price and lead time for MIC2072PCM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2072PCM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2072PCM
- MIC2072PCM data sheet
- MIC2072PCM datasheet
- MIC2072PCM pdf datasheet
- Download MIC2072PCM datasheet
- MIC2072PCM image
- MIC2072PCM part
- Micrel / Microchip Technology MIC2072PCM
- Microchip Technology MIC2072PCM
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2072PCM
