MIC2586R-2YM
Buy with confidence from Brilltron.com
MIC2586R-2YM is warrantied and traceable.| Part Number | MIC2586R-2YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC2586, MIC2586R |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 80 V |
| Type | Hot Swap Controller, Sequencer |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, Slew Rate, UVLO |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-2198 MIC2586R-2YM-ND MIC2586R2YM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | No |
| Features | Auto Retry |
| Feature Pins | FB, ON, /PGTIMER, /PWRGD1, /PWRGD2, PWRGD3, TIMER |
| Detailed Description | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel General Purpose 14-SOIC |
| Current - Supply | 2mA |
| Current - Output (Max) | - |
| Base Part Number | MIC2586 |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2586R-2YM, use the request quote form to request MIC2586R-2YM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2586R-2YM.The price and lead time for MIC2586R-2YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2586R-2YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2586R-2YM
- MIC2586R-2YM data sheet
- MIC2586R-2YM datasheet
- MIC2586R-2YM pdf datasheet
- Download MIC2586R-2YM datasheet
- MIC2586R-2YM image
- MIC2586R-2YM part
- Micrel / Microchip Technology MIC2586R-2YM
- Microchip Technology MIC2586R-2YM
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2586R-2YM

