MIC2950-06BZ-TR
Buy with confidence from Brilltron.com
MIC2950-06BZ-TR is warrantied and traceable.| Part Number | MIC2950-06BZ-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 150MA TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC2950, MIC2951 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V (5V) |
| Voltage - Output (Max) | 29V |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MIC2950-06BZ TR MIC2950-06BZ TR-ND MIC2950-06BZTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA TO-92-3 |
| Current - Supply (Max) | 8mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC2950-06 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2950-06BZ-TR, use the request quote form to request MIC2950-06BZ-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2950-06BZ-TR.The price and lead time for MIC2950-06BZ-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2950-06BZ-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2950-06BZ-TR
- MIC2950-06BZ-TR data sheet
- MIC2950-06BZ-TR datasheet
- MIC2950-06BZ-TR pdf datasheet
- Download MIC2950-06BZ-TR datasheet
- MIC2950-06BZ-TR image
- MIC2950-06BZ-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC2950-06BZ-TR
- Microchip Technology MIC2950-06BZ-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2950-06BZ-TR


