MIC37150BM TR
| Part Number | MIC37150BM TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 1.5A SPAK-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC37150-53 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-3 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Spak-3 (3 Leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MIC37150BM TR-ND MIC37150BMTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 1.5A S-PAK-3 |
| Current - Output | 1.5A |
| Control Features | - |
| Base Part Number | MIC37150 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37150BM TR, use the request quote form to request MIC37150BM TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37150BM TR.The price and lead time for MIC37150BM TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37150BM TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37150BM TR
- MIC37150BM TR data sheet
- MIC37150BM TR datasheet
- MIC37150BM TR pdf datasheet
- Download MIC37150BM TR datasheet
- MIC37150BM TR image
- MIC37150BM TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37150BM TR
- Microchip Technology MIC37150BM TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37150BM TR

