MIC3775BMM
| Part Number | MIC3775BMM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 750MA 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC3775 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 750mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 6 V 750mA 8-MSOP |
| Current - Output | 750mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC3775 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC3775BMM, use the request quote form to request MIC3775BMM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC3775BMM.The price and lead time for MIC3775BMM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC3775BMM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC3775BMM
- MIC3775BMM data sheet
- MIC3775BMM datasheet
- MIC3775BMM pdf datasheet
- Download MIC3775BMM datasheet
- MIC3775BMM image
- MIC3775BMM part
- Micrel / Microchip Technology MIC3775BMM
- Microchip Technology MIC3775BMM
- Roving Networks / Microchip Technology MIC3775BMM

