MIC5202-5.0YM-TR
| Part Number | MIC5202-5.0YM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR 5V/5V 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC5202 Datasheet |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 100mA, 0.35V @ 100mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V, 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | - |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MIC5202-5.0YM TR MIC5202-5.0YM TR-ND MIC5202-5.0YMTR MIC5202-5.0YMTR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 5V 100mA, 100mA 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.5mA |
| Current - Output | 100mA, 100mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC5202 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC5202-5.0YM-TR, use the request quote form to request MIC5202-5.0YM-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5202-5.0YM-TR.The price and lead time for MIC5202-5.0YM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5202-5.0YM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC5202-5.0YM-TR
- MIC5202-5.0YM-TR data sheet
- MIC5202-5.0YM-TR datasheet
- MIC5202-5.0YM-TR pdf datasheet
- Download MIC5202-5.0YM-TR datasheet
- MIC5202-5.0YM-TR image
- MIC5202-5.0YM-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC5202-5.0YM-TR
- Microchip Technology MIC5202-5.0YM-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC5202-5.0YM-TR

