MIC5209YM-TR
| Part Number | MIC5209YM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 500MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC5209 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 2.5V, 15V |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MIC5209YM TR MIC5209YM TR-ND MIC5209YMTR MIC5209YMTR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 500mA 8-SOIC |
| Current - Supply (Max) | 25mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 170µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC5209 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC5209YM-TR, use the request quote form to request MIC5209YM-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5209YM-TR.The price and lead time for MIC5209YM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5209YM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC5209YM-TR
- MIC5209YM-TR data sheet
- MIC5209YM-TR datasheet
- MIC5209YM-TR pdf datasheet
- Download MIC5209YM-TR datasheet
- MIC5209YM-TR image
- MIC5209YM-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC5209YM-TR
- Microchip Technology MIC5209YM-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC5209YM-TR

