MIC5282-3.3YMME
Buy with confidence from Brilltron.com
MIC5282-3.3YMME is warrantied and traceable.| Part Number | MIC5282-3.3YMME |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC5282 |
| Voltage Dropout (Max) | 3V @ 50mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 120V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| PSRR | 90dB ~ 65dB (40kHz ~ 1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-3924 MIC528233YMME |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA 8-MSOP-EP |
| Current - Quiescent (Iq) | 11µA |
| Current - Output | 50mA |
| Control Features | - |
| Base Part Number | MIC5282-3.3 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC5282-3.3YMME, use the request quote form to request MIC5282-3.3YMME pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5282-3.3YMME.The price and lead time for MIC5282-3.3YMME depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5282-3.3YMME.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC5282-3.3YMME
- MIC5282-3.3YMME data sheet
- MIC5282-3.3YMME datasheet
- MIC5282-3.3YMME pdf datasheet
- Download MIC5282-3.3YMME datasheet
- MIC5282-3.3YMME image
- MIC5282-3.3YMME part
- Micrel / Microchip Technology MIC5282-3.3YMME
- Microchip Technology MIC5282-3.3YMME
- Roving Networks / Microchip Technology MIC5282-3.3YMME

