MICRF506YML-TR
| Part Number | MICRF506YML-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RF TXRX ISM<1GHZ 32-VFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF506 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 2.5 V |
| Type | TxRx Only |
| Series | - |
| Serial Interfaces | SPI |
| Sensitivity | -113dBm |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Protocol | - |
| Power - Output | 11dBm |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, 32-MLF® |
| Other Names | 576-1966-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Modulation | FSK |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 410MHz ~ 450MHz |
| Detailed Description | IC RF TxRx Only General ISM |
| Data Rate (Max) | 200kbps |
| Current - Transmitting | 8mA ~ 21.5mA |
| Current - Receiving | 8mA ~ 12mA |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF506YML-TR, use the request quote form to request MICRF506YML-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF506YML-TR.The price and lead time for MICRF506YML-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF506YML-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF506YML-TR
- MICRF506YML-TR data sheet
- MICRF506YML-TR datasheet
- MICRF506YML-TR pdf datasheet
- Download MICRF506YML-TR datasheet
- MICRF506YML-TR image
- MICRF506YML-TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF506YML-TR
- Microchip Technology MICRF506YML-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF506YML-TR


