PIC16C57-LPI/P
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC16C57-LPI/P is warrantied and traceable.| Part Number | PIC16C57-LPI/P |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Tips N Tricks GuidePIC16C54C, 55A, 56A, 57C, 58B Revision A ErrataPIC16C5x Data SheetMPLAB® ICE2000 Spec |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5 V ~ 6.25 V |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Speed | 40kHz |
| Series | PIC® 16C |
| RAM Size | 72 x 8 |
| Program Memory Type | OTP |
| Program Memory Size | 3KB (2K x 12) |
| Peripherals | POR, WDT |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 20 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40kHz 3KB (2K x 12) OTP 28-PDIP |
| Data Converters | - |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | PIC |
| Connectivity | - |
| Base Part Number | PIC16C57 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PIC16C57-LPI/P, use the request quote form to request PIC16C57-LPI/P pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PIC16C57-LPI/P.The price and lead time for PIC16C57-LPI/P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PIC16C57-LPI/P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology PIC16C57-LPI/P
- PIC16C57-LPI/P data sheet
- PIC16C57-LPI/P datasheet
- PIC16C57-LPI/P pdf datasheet
- Download PIC16C57-LPI/P datasheet
- PIC16C57-LPI/P image
- PIC16C57-LPI/P part
- Micrel / Microchip Technology PIC16C57-LPI/P
- Microchip Technology PIC16C57-LPI/P
- Roving Networks / Microchip Technology PIC16C57-LPI/P

