PIC16F1614T-I/ST
PIC16F1614T-I/ST
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC16F1614T-I/ST is warrantied and traceable.
Part Number PIC16F1614T-I/ST
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package 14-TSSOP
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 512 x 8
Program Memory Type FLASH
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O 12
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 13 Weeks
EEPROM Size -
Detailed Description PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-TSSOP