PIC16F684T-I/SL
| Part Number | PIC16F684T-I/SL |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | PIC12F6xx,PIC16F6xx Programming SpecTips N Tricks GuideTimer1 ErrataPIC16F684 Product BriefPIC16F684 Revision A ErrataPICmicro™ Reference ManualPIC16F684 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Speed | 20MHz |
| Series | PIC® 16F |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | PIC16F684T-I/SLCT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 12 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | PIC |
| Connectivity | - |
| Base Part Number | PIC16F684 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PIC16F684T-I/SL, use the request quote form to request PIC16F684T-I/SL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PIC16F684T-I/SL.The price and lead time for PIC16F684T-I/SL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PIC16F684T-I/SL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology PIC16F684T-I/SL
- PIC16F684T-I/SL data sheet
- PIC16F684T-I/SL datasheet
- PIC16F684T-I/SL pdf datasheet
- Download PIC16F684T-I/SL datasheet
- PIC16F684T-I/SL image
- PIC16F684T-I/SL part
- Micrel / Microchip Technology PIC16F684T-I/SL
- Microchip Technology PIC16F684T-I/SL
- Roving Networks / Microchip Technology PIC16F684T-I/SL

