PIC24FJ64GA008-I/PT
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC24FJ64GA008-I/PT is warrantied and traceable.
Part Number PIC24FJ64GA008-I/PT
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Speed 16MHz
Series PIC® 24F
RAM Size 8K x 8
Program Memory Type FLASH
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging Tray
Package / Case 80-TQFP
Other Names PIC24FJ64GA008IPT
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O 69
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time 8 Weeks
EEPROM Size -
Detailed Description PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (22K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)