TC7660HCOA
| Part Number | TC7660HCOA |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Development Tools CatalogTC7660HAnalog and Interface Product Guide |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Topology | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Ratiometric |
| Frequency - Switching | 120kHz |
| Detailed Description | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output | 20mA |
| Base Part Number | TC7660H |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TC7660HCOA, use the request quote form to request TC7660HCOA pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TC7660HCOA.The price and lead time for TC7660HCOA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TC7660HCOA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology TC7660HCOA
- TC7660HCOA data sheet
- TC7660HCOA datasheet
- TC7660HCOA pdf datasheet
- Download TC7660HCOA datasheet
- TC7660HCOA image
- TC7660HCOA part
- Micrel / Microchip Technology TC7660HCOA
- Microchip Technology TC7660HCOA
- Roving Networks / Microchip Technology TC7660HCOA


