BC817-40-TP
Buy with confidence from Brilltron.com
BC817-40-TP is warrantied and traceable.| Part Number | BC817-40-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BC817-(16-40) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type | NPN |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Series | - |
| Power - Max | 310mW |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | BC817-40-TPMSCT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 800mA 100MHz 310mW Surface Mount SOT-23 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 1V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA |
| Base Part Number | BC817 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BC817-40-TP, use the request quote form to request BC817-40-TP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC817-40-TP.The price and lead time for BC817-40-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC817-40-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micro Commercial Components (MCC) BC817-40-TP
- BC817-40-TP data sheet
- BC817-40-TP datasheet
- BC817-40-TP pdf datasheet
- Download BC817-40-TP datasheet
- BC817-40-TP image
- BC817-40-TP part
- Micro Commercial Components (MCC) BC817-40-TP
- Micro Commercial Components BC817-40-TP
- MCC BC817-40-TP
- Micro Commercial Co BC817-40-TP
- Micro Commercial Components (MCC) BC817-40-TP



