APT150GN60B2G
| Part Number | APT150GN60B2G |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IGBT 600V 220A 536W SOT227 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | APT150GN60B2G |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.85V @ 15V, 150A |
| Test Condition | 400V, 150A, 1 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C | 44ns/430ns |
| Switching Energy | 8.81mJ (on), 4.295mJ (off) |
| Series | - |
| Power - Max | 536W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 Variant |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Gate Charge | 970nC |
| Detailed Description | IGBT Trench Field Stop 600V 220A 536W Through Hole |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 450A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 220A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply APT150GN60B2G, use the request quote form to request APT150GN60B2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APT150GN60B2G.The price and lead time for APT150GN60B2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# APT150GN60B2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi APT150GN60B2G
- APT150GN60B2G data sheet
- APT150GN60B2G datasheet
- APT150GN60B2G pdf datasheet
- Download APT150GN60B2G datasheet
- APT150GN60B2G image
- APT150GN60B2G part
- Microsemi APT150GN60B2G
- Microsemi Analog Mixed Signal Group APT150GN60B2G
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] APT150GN60B2G
- Microsemi Consumer Medical Product Group APT150GN60B2G
- Microsemi HI-REL [MIL] APT150GN60B2G
- Microsemi Power Management Group APT150GN60B2G
- Microsemi Power Products Group APT150GN60B2G
- Microsemi SoC APT150GN60B2G
- Microsemi Commercial Components Group APT150GN60B2G
- Microsemi Corporation APT150GN60B2G
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. APT150GN60B2G


