APT150GN60B2G
APT150GN60B2G
Buy with confidence from Brilltron.com
APT150GN60B2G is warrantied and traceable.
Part Number APT150GN60B2G
Manufacturer Microsemi
Description IGBT 600V 220A 536W SOT227
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets APT150GN60B2G
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 150A
Test Condition 400V, 150A, 1 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C 44ns/430ns
Switching Energy 8.81mJ (on), 4.295mJ (off)
Series -
Power - Max 536W
Packaging Tube
Package / Case TO-247-3 Variant
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 18 Weeks
Input Type Standard
IGBT Type Trench Field Stop
Gate Charge 970nC
Detailed Description IGBT Trench Field Stop 600V 220A 536W Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) 450A
Current - Collector (Ic) (Max) 220A