JAN1N4487
| Part Number | JAN1N4487 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 82V 1.5W DO41 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N4460-96, 1N6485-91 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/406 |
| Power - Max | 1.5W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Other Names | 1086-18019 1086-18019-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 160 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 82V 1.5W ±5% Through Hole DO-41 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250nA @ 65.6V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N4487, use the request quote form to request JAN1N4487 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N4487.The price and lead time for JAN1N4487 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N4487.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N4487
- JAN1N4487 data sheet
- JAN1N4487 datasheet
- JAN1N4487 pdf datasheet
- Download JAN1N4487 datasheet
- JAN1N4487 image
- JAN1N4487 part
- Microsemi JAN1N4487
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N4487
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N4487
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N4487
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N4487
- Microsemi Power Management Group JAN1N4487
- Microsemi Power Products Group JAN1N4487
- Microsemi SoC JAN1N4487
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N4487
- Microsemi Corporation JAN1N4487
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N4487
