JAN1N5556
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN1N5556 is warrantied and traceable.| Part Number | JAN1N5556 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TVS DIODE 40.3V 63.5V DO13 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N5555-1N5558 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 63.5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 43.7V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-13 (DO-202AA) |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/500 |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-13 |
| Other Names | 1086-15760 1086-15760-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 24A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Applications | General Purpose |
Operation Guide
We can supply JAN1N5556, use the request quote form to request JAN1N5556 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N5556.The price and lead time for JAN1N5556 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N5556.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N5556
- JAN1N5556 data sheet
- JAN1N5556 datasheet
- JAN1N5556 pdf datasheet
- Download JAN1N5556 datasheet
- JAN1N5556 image
- JAN1N5556 part
- Microsemi JAN1N5556
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N5556
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N5556
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N5556
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N5556
- Microsemi Power Management Group JAN1N5556
- Microsemi Power Products Group JAN1N5556
- Microsemi SoC JAN1N5556
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N5556
- Microsemi Corporation JAN1N5556
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N5556

