JAN1N6639
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN1N6639 is warrantied and traceable.| Part Number | JAN1N6639 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE GEN PURP 75V 300MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N66xx |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 300mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75V |
| Supplier Device Package | D-5D |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/609 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | D, Axial |
| Other Names | 1086-20009 1086-20009-MIL |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 75V 300mA Through Hole D-5D |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 75V |
| Current - Average Rectified (Io) | 300mA |
| Capacitance @ Vr, F | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N6639, use the request quote form to request JAN1N6639 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N6639.The price and lead time for JAN1N6639 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N6639.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N6639
- JAN1N6639 data sheet
- JAN1N6639 datasheet
- JAN1N6639 pdf datasheet
- Download JAN1N6639 datasheet
- JAN1N6639 image
- JAN1N6639 part
- Microsemi JAN1N6639
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N6639
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N6639
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N6639
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N6639
- Microsemi Power Management Group JAN1N6639
- Microsemi Power Products Group JAN1N6639
- Microsemi SoC JAN1N6639
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N6639
- Microsemi Corporation JAN1N6639
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N6639

