JAN2N5157
Buy with confidence from Brilltron.com
JAN2N5157 is warrantied and traceable.| Part Number | JAN2N5157 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TRANS NPN 500V 3.5A TO3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 2N3902, 2N5157 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 500V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 700mA, 3.5A |
| Transistor Type | NPN |
| Supplier Device Package | TO-204AA (TO-3) |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/371 |
| Power - Max | 5W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Other Names | 1086-21030 1086-21030-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 500V 3.5A 5W Through Hole TO-204AA (TO-3) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 1A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3.5A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN2N5157, use the request quote form to request JAN2N5157 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN2N5157.The price and lead time for JAN2N5157 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN2N5157.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN2N5157
- JAN2N5157 data sheet
- JAN2N5157 datasheet
- JAN2N5157 pdf datasheet
- Download JAN2N5157 datasheet
- JAN2N5157 image
- JAN2N5157 part
- Microsemi JAN2N5157
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN2N5157
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN2N5157
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN2N5157
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN2N5157
- Microsemi Power Management Group JAN2N5157
- Microsemi Power Products Group JAN2N5157
- Microsemi SoC JAN2N5157
- Microsemi Commercial Components Group JAN2N5157
- Microsemi Corporation JAN2N5157
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN2N5157

