2N7002PM,315
| Part Number | 2N7002PM,315 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | MOSFET N-CH 60V 0.3A SOT-883 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Discrete Semiconductor Selection Guide |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | DFN1006-3 |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - |
| Power Dissipation (Max) | 250mW (Ta) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-101, SOT-883 |
| Other Names | 934064133315 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 300mA (Ta) 250mW (Ta) Surface Mount DFN1006-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 300mA (Ta) |
Operation Guide
We can supply 2N7002PM,315, use the request quote form to request 2N7002PM,315 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N7002PM,315.The price and lead time for 2N7002PM,315 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N7002PM,315.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale 2N7002PM,315
- 2N7002PM,315 data sheet
- 2N7002PM,315 datasheet
- 2N7002PM,315 pdf datasheet
- Download 2N7002PM,315 datasheet
- 2N7002PM,315 image
- 2N7002PM,315 part
- NXP Semiconductors / Freescale 2N7002PM,315
- NXP Semiconductors 2N7002PM,315
- Freescale 2N7002PM,315
- Freescale Semiconductor - NXP 2N7002PM,315
- NXP USA Inc. 2N7002PM,315

