74HCT160PW,112
Buy with confidence from Brilltron.com
74HCT160PW,112 is warrantied and traceable.| Part Number | 74HCT160PW,112 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC SYNC BCD DECADE COUNT 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74HC(T)160 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Timing | Synchronous |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | 74HCT |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | 74HCT160PW 74HCT160PW-ND 935262436112 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction | Up |
| Detailed Description | Counter IC Counter, Decade 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP |
| Count Rate | 66MHz |
| Base Part Number | 74HCT160 |
Operation Guide
We can supply 74HCT160PW,112, use the request quote form to request 74HCT160PW,112 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74HCT160PW,112.The price and lead time for 74HCT160PW,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74HCT160PW,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale 74HCT160PW,112
- 74HCT160PW,112 data sheet
- 74HCT160PW,112 datasheet
- 74HCT160PW,112 pdf datasheet
- Download 74HCT160PW,112 datasheet
- 74HCT160PW,112 image
- 74HCT160PW,112 part
- NXP Semiconductors / Freescale 74HCT160PW,112
- NXP Semiconductors 74HCT160PW,112
- Freescale 74HCT160PW,112
- Freescale Semiconductor - NXP 74HCT160PW,112
- NXP USA Inc. 74HCT160PW,112

