LPC2460FBD208,551
| Part Number | LPC2460FBD208,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LPC2420,60LPC24xx User Manual |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 208-LQFP (28x28) |
| Speed | 72MHz |
| Series | LPC2400 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Program Memory Size | - |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Other Names | 568-4259 935282455551 LPC2460FBD208-S LPC2460FBD208551 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 160 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM7® LPC2400 Microcontroller IC 16/32-Bit 72MHz ROMless 208-LQFP (28x28) |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 1x10b |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Core Processor | ARM7® |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, Microwire, Memory Card, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB OTG |
| Base Part Number | LPC24*0 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LPC2460FBD208,551, use the request quote form to request LPC2460FBD208,551 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LPC2460FBD208,551.The price and lead time for LPC2460FBD208,551 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LPC2460FBD208,551.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale LPC2460FBD208,551
- LPC2460FBD208,551 data sheet
- LPC2460FBD208,551 datasheet
- LPC2460FBD208,551 pdf datasheet
- Download LPC2460FBD208,551 datasheet
- LPC2460FBD208,551 image
- LPC2460FBD208,551 part
- NXP Semiconductors / Freescale LPC2460FBD208,551
- NXP Semiconductors LPC2460FBD208,551
- Freescale LPC2460FBD208,551
- Freescale Semiconductor - NXP LPC2460FBD208,551
- NXP USA Inc. LPC2460FBD208,551
