MC9S12DG256CPVE
| Part Number | MC9S12DG256CPVE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC9S12DT256 User Guide |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 112-LQFP (20x20) |
| Speed | 25MHz |
| Series | HCS12 |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Other Names | 935319061557 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 91 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Detailed Description | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | HCS12 |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Base Part Number | MC9S12DG256 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC9S12DG256CPVE, use the request quote form to request MC9S12DG256CPVE pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC9S12DG256CPVE.The price and lead time for MC9S12DG256CPVE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC9S12DG256CPVE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MC9S12DG256CPVE
- MC9S12DG256CPVE data sheet
- MC9S12DG256CPVE datasheet
- MC9S12DG256CPVE pdf datasheet
- Download MC9S12DG256CPVE datasheet
- MC9S12DG256CPVE image
- MC9S12DG256CPVE part
- NXP Semiconductors / Freescale MC9S12DG256CPVE
- NXP Semiconductors MC9S12DG256CPVE
- Freescale MC9S12DG256CPVE
- Freescale Semiconductor - NXP MC9S12DG256CPVE
- NXP USA Inc. MC9S12DG256CPVE
