MCIMX6S4AVM10AC
Buy with confidence from Brilltron.com
MCIMX6S4AVM10AC is warrantied and traceable.| Part Number | MCIMX6S4AVM10AC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU ARM CO |
| Lead Free Status / RoHS Status | |
| Datasheets | |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
| USB | USB 2.0 + PHY (4) |
| Speed | 1GHz |
| Series | i.MX6S |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| SATA | - |
| RAM Controllers | LPDDR2, LVDDR3, DDR3 |
| Other Names | 935332956557 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (1) |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6S 1 Core, 32-Bit 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCIMX6S4AVM10AC, use the request quote form to request MCIMX6S4AVM10AC pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCIMX6S4AVM10AC.The price and lead time for MCIMX6S4AVM10AC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCIMX6S4AVM10AC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MCIMX6S4AVM10AC
- MCIMX6S4AVM10AC data sheet
- MCIMX6S4AVM10AC datasheet
- MCIMX6S4AVM10AC pdf datasheet
- Download MCIMX6S4AVM10AC datasheet
- MCIMX6S4AVM10AC image
- MCIMX6S4AVM10AC part
- NXP Semiconductors / Freescale MCIMX6S4AVM10AC
- NXP Semiconductors MCIMX6S4AVM10AC
- Freescale MCIMX6S4AVM10AC
- Freescale Semiconductor - NXP MCIMX6S4AVM10AC
- NXP USA Inc. MCIMX6S4AVM10AC
