MPC8358ECVVAGDG
| Part Number | MPC8358ECVVAGDG |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MPC8360E PowerQUICC II Pro FamilyMPC8360E/MPC8358E |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| USB | USB 1.x (1) |
| Supplier Device Package | 740-TBGA (37.5x37.5) |
| Speed | 400MHz |
| Series | MPC83xx |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| SATA | - |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 740-LBGA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (1) |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 740-TBGA (37.5x37.5) |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine, Security; SEC |
| Base Part Number | MPC8358 |
| Additional Interfaces | DUART, HDLC, I²C, PCI, SPI, UART |
Operation Guide
We can supply MPC8358ECVVAGDG, use the request quote form to request MPC8358ECVVAGDG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8358ECVVAGDG.The price and lead time for MPC8358ECVVAGDG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8358ECVVAGDG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8358ECVVAGDG
- MPC8358ECVVAGDG data sheet
- MPC8358ECVVAGDG datasheet
- MPC8358ECVVAGDG pdf datasheet
- Download MPC8358ECVVAGDG datasheet
- MPC8358ECVVAGDG image
- MPC8358ECVVAGDG part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8358ECVVAGDG
- NXP Semiconductors MPC8358ECVVAGDG
- Freescale MPC8358ECVVAGDG
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8358ECVVAGDG
- NXP USA Inc. MPC8358ECVVAGDG
