MPC8377EVRANG
| Part Number | MPC8377EVRANG |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC83XX 800MHZ 689TEBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | eSDHC Data Timeout ErrataMPC837x PowerQUICC® ll Pro BrochureSATA-A-006187 ErrataMPC8377ESATA-A005255 ErrataTBI Link Status ErrataUSB ErrataMPC837x Fact Sheet |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| USB | USB 2.0 + PHY (1) |
| Supplier Device Package | 689-TEPBGA II (31x31) |
| Speed | 800MHz |
| Series | MPC83xx |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 689-BBGA Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) |
| Core Processor | PowerPC e300c4s |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 3.0 |
| Base Part Number | MPC8377 |
| Additional Interfaces | DUART, I²C, MMC/SD, PCI, SPI |
Operation Guide
We can supply MPC8377EVRANG, use the request quote form to request MPC8377EVRANG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8377EVRANG.The price and lead time for MPC8377EVRANG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8377EVRANG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8377EVRANG
- MPC8377EVRANG data sheet
- MPC8377EVRANG datasheet
- MPC8377EVRANG pdf datasheet
- Download MPC8377EVRANG datasheet
- MPC8377EVRANG image
- MPC8377EVRANG part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8377EVRANG
- NXP Semiconductors MPC8377EVRANG
- Freescale MPC8377EVRANG
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8377EVRANG
- NXP USA Inc. MPC8377EVRANG
