MPC8536EBVJAKGA
| Part Number | MPC8536EBVJAKGA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC85XX 600MHZ 783FCBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | eSDHC Data Timeout ErrataMPIC Double Interrupt ErrataMPC8536E Fact SheetTBI Link Status ErrataMPC8536E Ref ManualMPC8536E |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| USB | USB 2.0 (3) |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Speed | 600MHz |
| Series | MPC85xx |
| Security Features | Cryptography |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Other Names | 935325887557 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 783-FCPBGA (29x29) |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| Base Part Number | MPC8536 |
| Additional Interfaces | DUART, I²C, MMC/SD, PCI, SPI |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MPC8536EBVJAKGA, use the request quote form to request MPC8536EBVJAKGA pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8536EBVJAKGA.The price and lead time for MPC8536EBVJAKGA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8536EBVJAKGA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8536EBVJAKGA
- MPC8536EBVJAKGA data sheet
- MPC8536EBVJAKGA datasheet
- MPC8536EBVJAKGA pdf datasheet
- Download MPC8536EBVJAKGA datasheet
- MPC8536EBVJAKGA image
- MPC8536EBVJAKGA part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8536EBVJAKGA
- NXP Semiconductors MPC8536EBVJAKGA
- Freescale MPC8536EBVJAKGA
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8536EBVJAKGA
- NXP USA Inc. MPC8536EBVJAKGA
