S9S12G240F0VLL
Buy with confidence from Brilltron.com
S9S12G240F0VLL is warrantied and traceable.| Part Number | S9S12G240F0VLL |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | 16-BIT MCU S12 CORE 240KB FLAS |
| Lead Free Status / RoHS Status | |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.13 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 25MHz |
| Series | HCS12 |
| RAM Size | 11K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 240KB (240K x 8) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Other Names | 935311391557 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 86 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Detailed Description | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 240KB (240K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | 12V1 |
| Connectivity | CANbus, IrDA, LINbus, SCI, SPI |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply S9S12G240F0VLL, use the request quote form to request S9S12G240F0VLL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S9S12G240F0VLL.The price and lead time for S9S12G240F0VLL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# S9S12G240F0VLL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale S9S12G240F0VLL
- S9S12G240F0VLL data sheet
- S9S12G240F0VLL datasheet
- S9S12G240F0VLL pdf datasheet
- Download S9S12G240F0VLL datasheet
- S9S12G240F0VLL image
- S9S12G240F0VLL part
- NXP Semiconductors / Freescale S9S12G240F0VLL
- NXP Semiconductors S9S12G240F0VLL
- Freescale S9S12G240F0VLL
- Freescale Semiconductor - NXP S9S12G240F0VLL
- NXP USA Inc. S9S12G240F0VLL

