S9S12P96J0CLH
| Part Number | S9S12P96J0CLH |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC9S12P family Ref Manual840F-02 Pkg Drawing |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Speed | 32MHz |
| Series | HCS12 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Other Names | 935310638557 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 49 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Detailed Description | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | HCS12 |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
| Base Part Number | S9S12P96 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply S9S12P96J0CLH, use the request quote form to request S9S12P96J0CLH pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S9S12P96J0CLH.The price and lead time for S9S12P96J0CLH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# S9S12P96J0CLH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale S9S12P96J0CLH
- S9S12P96J0CLH data sheet
- S9S12P96J0CLH datasheet
- S9S12P96J0CLH pdf datasheet
- Download S9S12P96J0CLH datasheet
- S9S12P96J0CLH image
- S9S12P96J0CLH part
- NXP Semiconductors / Freescale S9S12P96J0CLH
- NXP Semiconductors S9S12P96J0CLH
- Freescale S9S12P96J0CLH
- Freescale Semiconductor - NXP S9S12P96J0CLH
- NXP USA Inc. S9S12P96J0CLH
