74AHCT1G66GV-Q100H
74AHCT1G66GV-Q100H
Buy with confidence from Brilltron.com
74AHCT1G66GV-Q100H is warrantied and traceable.
Part Number 74AHCT1G66GV-Q100H
Manufacturer Nexperia
Description IC SWITCH SPST 5TSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets 74AHC(T)1G66G(V,W)-Q100
Voltage - Supply, Single (V+) 4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Dual (V±) -
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 11ns, 11ns
Switch Circuit SPST - NO
Supplier Device Package SC-74A
Series Automotive, AEC-Q100
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case SC-74A, SOT-753
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max) 22 Ohm
Number of Circuits 1
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 1:1
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Detailed Description 1 Circuit IC Switch 1:1 22 Ohm SC-74A
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 100nA
Crosstalk -
Charge Injection -
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) -
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 10pF
-3db Bandwidth 280MHz