74HC11D-Q100J
| Part Number | 74HC11D-Q100J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | IC GATE AND 3CH 3-INP 14SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74HC(T)11-Q100 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 935300036118 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 17ns @ 6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Logic Type | AND Gate |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 4.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | AND Gate IC 3 Channel 14-SO |
| Current - Quiescent (Max) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Part Number | 74HC11 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 74HC11D-Q100J, use the request quote form to request 74HC11D-Q100J pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74HC11D-Q100J.The price and lead time for 74HC11D-Q100J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74HC11D-Q100J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia 74HC11D-Q100J
- 74HC11D-Q100J data sheet
- 74HC11D-Q100J datasheet
- 74HC11D-Q100J pdf datasheet
- Download 74HC11D-Q100J datasheet
- 74HC11D-Q100J image
- 74HC11D-Q100J part
- Nexperia 74HC11D-Q100J
- Nexperia USA Inc. 74HC11D-Q100J

