74HC595D,112
| Part Number | 74HC595D,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74HC(T)595 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Other Names | 1727-3796 568-3968-5 568-3968-5-ND 74HC595D 74HC595D-ND 74HC595D112 935009160112 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Base Part Number | 74HC595 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 74HC595D,112, use the request quote form to request 74HC595D,112 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74HC595D,112.The price and lead time for 74HC595D,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74HC595D,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia 74HC595D,112
- 74HC595D,112 data sheet
- 74HC595D,112 datasheet
- 74HC595D,112 pdf datasheet
- Download 74HC595D,112 datasheet
- 74HC595D,112 image
- 74HC595D,112 part
- Nexperia 74HC595D,112
- Nexperia USA Inc. 74HC595D,112


