74HCT165PW,118
Buy with confidence from Brilltron.com
74HCT165PW,118 is warrantied and traceable.| Part Number | 74HCT165PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74HC(T)165 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | 74HCT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Complementary |
| Other Names | 1727-4090-2 568-4581-2 568-4581-2-ND 74HCT165PW-T 74HCT165PW-T-ND 74HCT165PW118 935188350118 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Parallel or Serial to Serial |
| Base Part Number | 74HCT165 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 74HCT165PW,118, use the request quote form to request 74HCT165PW,118 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74HCT165PW,118.The price and lead time for 74HCT165PW,118 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74HCT165PW,118.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia 74HCT165PW,118
- 74HCT165PW,118 data sheet
- 74HCT165PW,118 datasheet
- 74HCT165PW,118 pdf datasheet
- Download 74HCT165PW,118 datasheet
- 74HCT165PW,118 image
- 74HCT165PW,118 part
- Nexperia 74HCT165PW,118
- Nexperia USA Inc. 74HCT165PW,118

