BZT52-B11J
| Part Number | BZT52-B11J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | DIODE ZENER 11V 590MW SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BZT52-B Series |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Tolerance | ±1.82% |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max | 590mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | 1727-8103-2 934071161118 BZT52-B11J-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 11V 590mW ±1.82% Surface Mount SOD-123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BZT52-B11J, use the request quote form to request BZT52-B11J pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BZT52-B11J.The price and lead time for BZT52-B11J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BZT52-B11J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia BZT52-B11J
- BZT52-B11J data sheet
- BZT52-B11J datasheet
- BZT52-B11J pdf datasheet
- Download BZT52-B11J datasheet
- BZT52-B11J image
- BZT52-B11J part
- Nexperia BZT52-B11J
- Nexperia USA Inc. BZT52-B11J

