BZX84-C33/DG/B2,21
Buy with confidence from Brilltron.com
BZX84-C33/DG/B2,21 is warrantied and traceable.
Part Number BZX84-C33/DG/B2,21
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 33V 250MW TO236AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets BZX84 Series
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±5%
Supplier Device Package TO-236AB
Series Automotive, AEC-Q101
Power - Max 250mW
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names 934062554215
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Detailed Description Zener Diode 33V 250mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 23.1V