PESD15VS2UQ,115
PESD15VS2UQ,115
Buy with confidence from Brilltron.com
PESD15VS2UQ,115 is warrantied and traceable.
Part Number PESD15VS2UQ,115
Manufacturer Nexperia
Description TVS DIODE 15V 40V SOT663
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets PESDxS2UQ Series
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 40V
Voltage - Breakdown (Min) 17.6V
Unidirectional Channels 2
Type Zener
Supplier Device Package SOT-663
Series -
Power Line Protection No
Power - Peak Pulse 150W
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case SOT-663
Other Names 1727-5419-2
568-6866-2-ND
PESD15VS2UQ T/R
PESD15VS2UQ T/R-ND
PESD15VS2UQ,115-ND
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 13 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 32pF @ 1MHz