PESD15VS2UQ,115
| Part Number | PESD15VS2UQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | TVS DIODE 15V 40V SOT663 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | PESDxS2UQ Series |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 15V (Max) |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 17.6V |
| Unidirectional Channels | 2 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | SOT-663 |
| Series | - |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 150W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-663 |
| Other Names | 1727-5419-2 568-6866-2 568-6866-2-ND 934057837115 PESD15VS2UQ T/R PESD15VS2UQ T/R-ND PESD15VS2UQ,115-ND |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5A (8/20µs) |
| Capacitance @ Frequency | 32pF @ 1MHz |
| Base Part Number | PESD*S2U |
| Applications | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PESD15VS2UQ,115, use the request quote form to request PESD15VS2UQ,115 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PESD15VS2UQ,115.The price and lead time for PESD15VS2UQ,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PESD15VS2UQ,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia PESD15VS2UQ,115
- PESD15VS2UQ,115 data sheet
- PESD15VS2UQ,115 datasheet
- PESD15VS2UQ,115 pdf datasheet
- Download PESD15VS2UQ,115 datasheet
- PESD15VS2UQ,115 image
- PESD15VS2UQ,115 part
- Nexperia PESD15VS2UQ,115
- Nexperia USA Inc. PESD15VS2UQ,115

