602-00032
Buy with confidence from Brilltron.com
602-00032 is warrantied and traceable.| Part Number | 602-00032 |
|---|---|
| Manufacturer | Parallax, Inc. |
| Description | IC EEPROM 256K I2C 400KHZ 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 24AA256/24LC256/24FC256 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 256Kb (32K x 8) |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | EEPROM Memory IC 256Kb (32K x 8) I²C 400kHz 900ns 8-DIP |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Access Time | 900ns |
Operation Guide
We can supply 602-00032, use the request quote form to request 602-00032 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 602-00032.The price and lead time for 602-00032 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 602-00032.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Parallax, Inc. 602-00032
- 602-00032 data sheet
- 602-00032 datasheet
- 602-00032 pdf datasheet
- Download 602-00032 datasheet
- 602-00032 image
- 602-00032 part
- Parallax, Inc. 602-00032
- Parallax Inc. 602-00032







