BYW29G-200-TR
| Part Number | BYW29G-200-TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 8A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BYW29(x)-200 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | 497-3778-2 |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 200V 8A Surface Mount D2PAK |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | BYW29-200 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BYW29G-200-TR, use the request quote form to request BYW29G-200-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYW29G-200-TR.The price and lead time for BYW29G-200-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BYW29G-200-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics BYW29G-200-TR
- BYW29G-200-TR data sheet
- BYW29G-200-TR datasheet
- BYW29G-200-TR pdf datasheet
- Download BYW29G-200-TR datasheet
- BYW29G-200-TR image
- BYW29G-200-TR part
- STMicroelectronics BYW29G-200-TR

