LM2903HYPT
Buy with confidence from Brilltron.com
LM2903HYPT is warrantied and traceable.| Part Number | LM2903HYPT |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC COMPAR DUAL LOW PWR 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LM2903HMacromodels User Manual |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 30V |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names | 497-16667-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Number of Elements | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis | - |
| Detailed Description | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LM2903HYPT, use the request quote form to request LM2903HYPT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2903HYPT.The price and lead time for LM2903HYPT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2903HYPT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics LM2903HYPT
- LM2903HYPT data sheet
- LM2903HYPT datasheet
- LM2903HYPT pdf datasheet
- Download LM2903HYPT datasheet
- LM2903HYPT image
- LM2903HYPT part
- STMicroelectronics LM2903HYPT

