M74HC597RM13TR
Buy with confidence from Brilltron.com
M74HC597RM13TR is warrantied and traceable.| Part Number | M74HC597RM13TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC LATCH/SHFT REGIST 8BIT 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | M74HC597 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Other Names | 497-1881-2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Parallel to Serial |
| Base Part Number | 74HC597 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply M74HC597RM13TR, use the request quote form to request M74HC597RM13TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M74HC597RM13TR.The price and lead time for M74HC597RM13TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# M74HC597RM13TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics M74HC597RM13TR
- M74HC597RM13TR data sheet
- M74HC597RM13TR datasheet
- M74HC597RM13TR pdf datasheet
- Download M74HC597RM13TR datasheet
- M74HC597RM13TR image
- M74HC597RM13TR part
- STMicroelectronics M74HC597RM13TR


