ST1S03PUR
| Part Number | ST1S03PUR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG BUCK ADJ 1.5A DFN6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ST1S03 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 13.92V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 6-DFN (3x3) |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 497-6046-1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.5A 6-VDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Part Number | ST1S03 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ST1S03PUR, use the request quote form to request ST1S03PUR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST1S03PUR.The price and lead time for ST1S03PUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST1S03PUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics ST1S03PUR
- ST1S03PUR data sheet
- ST1S03PUR datasheet
- ST1S03PUR pdf datasheet
- Download ST1S03PUR datasheet
- ST1S03PUR image
- ST1S03PUR part
- STMicroelectronics ST1S03PUR

